Wiadomości

Katowice gospodarzem Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku

Stolica województwa śląskiego zorganizuje jedną z największych konferencji pod egidą ONZ – XI edycję Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. Katowice pokonały takie miasta jak Dortmund czy Mexico City.

O wyborze poinformowała podsekretarz generalna ONZ oraz dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-HABITAT, Maimunah Mohd Sharif.

“Pragnę wyrazić swoje uznanie i serdecznie pogratulować miastu Katowice, przyszłemu gospodarzowi XI edycji Światowego Forum Miejskiego” – napisała w liście Maimunah Mohd Sharif.

Przedstawicielka ONZ odwiedziła Katowice na początku kwietnia tego roku. Podczas jej wizyty minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i prezydent miasta Marcin Krupa przedstawili jej historię i możliwości Katowic jako nowoczesnego ośrodka.

Dlaczego Katowice?

“Katowice to miasto, które jest tematem na piękny poemat. To tutaj przemysłowa historia i poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. Chcemy opowiedzieć tę historię światu. Taka konferencja to też ogromna promocja dla miasta” – powiedział minister Kwieciński.

“Lotnisko, bliskość autostrady A4 i nieduża odległość do Krakowa to niezaprzeczalne walory przyszłego gospodarza Światowego Forum Miejskiego. Poza tym może pochwalić się osiągnięciami w zakresie rewitalizacji” – dodał szef resortu inwestycji i rozwoju.

O czym będziemy mówić?

Jak podkreślał minister Kwieciński, “forum będzie okazją do poruszenia tematów istotnych z perspektywy Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, na przykład mieszkalnictwa, spójności terytorialnej miast i regionów czy zrównoważonego rozwoju przestrzennego. Chcemy mówić również o naszych programach, takich jak Dostępność Plus w kontekście dostępności mieszkań czy przestrzeni publicznej”.

Czym jest Światowe Forum Miejskie

Światowe Forum Miejskie to konferencja organizowana przez agendę ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT, dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast. Odbywa się co 2 lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników: przedstawicieli rządów, regionów, miast, organizacji pozarządowych oraz organizacji i instytucji finansowych.

W listopadzie 2018 r. ogłoszono, że Katowice będą polskim kandydatem na gospodarza konferencji. 20 maja 2019 r. UN-HABITAT ogłosiło, że właśnie tam odbędzie się kolejna edycja wydarzenia. Katowice pokonały takie miasta jak Dortmund czy Mexico City.

W 2020 roku odbędzie się X edycja Forum, którego gospodarzem będzie Abu Zabi, stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednia edycja, w lutym 2018 roku, odbyła się w Kuala Lumpur w Malezji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

Źródło: MIiR
Tagi

Kobieta w Warszawie

Portal dla kobiet w Warszawie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close